Barcode: 8711200518807
Herbes et Bacon
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
green dot
no colorings
no flavour enhancer
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 85.0 kcal |
| Fat | 0.8 g |
| of which saturated | 0.4 g |
| Carbohydrates | 16.0 g |
| of which sugars | 1.0 g |
| Fiber | 2.0 g |
| Proteins | 2.0 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
fécule de pomme de terre, maltodextrine, sel, matière grasse végétale, sucre, bacon : 8.2%, épices et aromates : 5.9% (oignon, , persil, ail, poivre, romarin, paprika), farine de riz, extrait de levure, arôme de fumée, jus de citron.
Related Products in Meals
Hormel, dinty moore, meatball stew
Hormel
C NOVA 4
Chili
C NOVA 4
Tuscan Style Chicken
Hormel
A NOVA 4
Hormel, everyday scratch, rotisserie style fully cooked chicken thigh meat
Hormel, Hormel Foods Corporation
A NOVA 4
Carnitas verde
B NOVA 4
Chilli no beans easy open
Hormel, Hormel Foods Corporation
C NOVA 4
Turkey & dressing oven-roasted white turkey with traditional dressing and rich turkey sauce
Hormel
C NOVA 4
CHICKEN ALFREDO
Hormel Compleats
C NOVA 4
Hormel, kid's kitchen, cheezy mac 'n franks
Hormel
C NOVA 4
Hormel, everyday scratch flame seared carnitas
B NOVA 4
Chicken & dumplings
Dinty Moore
C NOVA 4
Flame seared carnitas
B NOVA 4