Barcode: 4039300965203
Heringfilet Tomate
by Norda
Labels
sustainable
sustainable fishery
made in germany
sustainable seafood msc
Categories
Available in
austria, germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 113.0 kcal |
| Fat | 18.0 g |
| of which saturated | 3.4 g |
| Carbohydrates | 4.4 g |
| of which sugars | 4.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 10.6 g |
| Salt | 1.5 g |
Ingredients
_Heringsfilets_ (Clupea harengus) (60%), Wasser, Tomatenmark (10%), Rapsöl, Branntweinessig, Zucker, Speisesalz, modifizierte Stärke, Gewürze, Würze, Verdickungsmittel (Guarkernmehl, Johannisbrotkernmehl, Natriumalginat), Gewürzextrakt, _Magermilchpulver_.
Allergens
fish
milk
heringsfilets
Additives
e14xx
e401
e412
Related Products in Seafood
Tuna
C
Superton Ton Balığı
Superfresh
B NOVA 3
Mediterranean branzino sea bass fillet
A
Ton Light
Fide
A NOVA 1
Tuna Fish
SuperFresh, Ülker
B NOVA 3
Mediterranean branzino sea bass fillets
A
Canned Tuna
Dardanel
C NOVA 3
Filets de harengs fumés au bois de hêtre
Pointe de Penmarc'h
D NOVA 3
Yellowfin Tuna Fillets In Brine
Dardanel
A NOVA 1
Ekonomik Ton
Dardanel
D NOVA 3
tuna
Dardanel
D
Salmone affumicato biologico
HoVa Fine Food, Royal Atlantic
D NOVA 3