Barcode: 4063367385117
Heringsfilets in Dill-Sahnesauce
by K-Classic
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 296.4 kcal |
| Fat | 27.0 g |
| of which saturated | 4.1 g |
| Carbohydrates | 6.6 g |
| of which sugars | 5.8 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 6.9 g |
| Salt | 2.2 g |
Ingredients
Heringsfilets* (40%), Rapsöl, Zwiebeln (8,4%), eingelegte Gurken (7,5%) (Gurken, Branntweinessig, Zucker, Speisesalz, Gewürzextrakt), Schlagsahne (7%), Wasser, Äpfel (2,8%), Joghurterzeugnis (Joghurt, Stärke), Zucker, Branntweinessig, Dill (0,9%), Eigelb, Speisesalz, modifizierte Stärke, Säuerungsmittel: Essigsäure. Produkt kann Spuren von Krebstieren, Sellerie, Soja und Senf enthalten.
Allergens
eggs
fish
milk
Additives
e14xx
e260
Related Products in Seafood
Boomerang shrimp
Margaritaville
D NOVA 4
Island lime shrimp in a creamy lime, cilantro sauce
C NOVA 4
Mild & Delicate smoked salmon
M&S, Marks & Spencer
D NOVA 3
Italian breaded calamari rings
C NOVA 3
Sailor's sweet & spicy crispy shrimp with dippin' sauce
D NOVA 4
Tuna steak
Sainsbury's
A NOVA 1
Sunset shrimp scampi
D NOVA 4
Pacific seafood, peeled tail-on shrimp
Pacific, Pacific Seafood
A NOVA 4
Jammin' jerk shrimp
Margaritaville
D NOVA 4
Calypso coconut shrimp
Margaritaville
D NOVA 4
Key west chili citrus shrimp
Margaritaville
C NOVA 4
Sunset Shrimp Scampi
D NOVA 4