Barcode: 42301035
Heringsfilets in Eier-Senf-Creme
by Dreimaster
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
dosen heringe
fische
fischfillet
fischkonserven
hering
konserven
lebensmittel
meeresfrüchte
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 225.0 kcal |
| Fat | 16.5 g |
| of which saturated | 4.2 g |
| Carbohydrates | 4.9 g |
| of which sugars | 4.2 g |
| Fiber | 4.2 g |
| Proteins | 12.0 g |
| Salt | 1.5 g |
Ingredients
Salz,Modifizierte Stärke,Rapsöl,Maltodextrine,Wasser,Gewürz,E412,Johannisbrotkernmehl,Hühnereigelbpulver,Branntweinessig,Flüssiger Zucker,Heringsfilet,Senfkörner
Allergens
mustard
Additives
e14xx
e412
Related Products in Seafood
California girl, baby clams
California Girl
A NOVA 3
California girl, baby clams
California Girl
A
Sardines In Spicy Tomato Sauce
California Girl
A NOVA 3
Tipo cocktail camaron chico
A NOVA 4
California girl, mackerel
California Girl
B NOVA 3
Premium seafood mix
A NOVA 4
Sardines In Tomato Sauce
California Girl
C NOVA 3
California girl, imitation abalone
California Girl
A NOVA 4
California girl, sardines in spicy tomato sauce
California Girl
NOVA 3
California girl, crab meat
California Girl
A NOVA 4
Lemon Sole Fillets
Sainsbury’s
NOVA 4
California girl, sardines in spicy tomato sauce
California Girl
A NOVA 3