Barcode: 4006922001602
Heringsfilets - Pfeffercreme
by Hawesta
Labels
sustainable
sustainable fishery
sustainable seafood msc
msc c 51057
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 215.0 kcal |
| Fat | 17.0 g |
| of which saturated | 2.0 g |
| Carbohydrates | 3.6 g |
| of which sugars | 2.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 11.5 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
_Heringsfilets_ (Clupea harengus) 60%, Wasser, Rapsöl, Tomatenmark, Zucker, Wein-Branntwein-Essig, Mango-Chutney (Zucker, Mango, Salz, Branntweinessig, Gewürze), Gewürze (enthalten _Sellerie_ und _Senf_), Verdickungsmittel: Guarkernmehl, Johannisbrotkernmehl; grüne Pfefferkörner 1%, modifizierte Stärke, _Milcheiweiß_, Pfeffer, Salz, Hefeextrakt, Maltodextrin, Aromen (enthalten _Sellerie_), _Laktose_, Dextrose, Säuerungsmittel: Essigsäure und Citronensäure.
Allergens
celery
fish
milk
mustard
Additives
e14xx
e260
e330
e412
Related Products in Seafood
Chunk Light Tuna Packed In Water
Parade
A NOVA 3
Home-Style Breaded Oyster, Home-Style
Boudreaux's
C NOVA 4
Cooked shrimp
E NOVA 4
Cherrywood smoked Scottish salmon
Sainsbury's
NOVA 3
Marinated garlic, lemon & parsley king prawns
Marks & Spencer
A
Filets de Saumon
Marks & Spencer
A
Battered Halibut
Trader Joe's
C NOVA 4
Sardines in tomato sauce
B NOVA 3
Beer Battered Fish Fillets
Parade
C NOVA 4
Chunk light tuna
A NOVA 3
Scottish Salmon Fillets
Sainsbury's taste the difference, Sainsbury's
B NOVA 3
Smoked Rainbow Trout Fillets
Trader Joe's
D NOVA 3