Barcode: 6410580002501
Herkkumämmi
by Elonen
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 3
Labels
source of fibre
no lactose
no milk
Categories
Available in
finland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 180.0 kcal |
| Fat | 0.8 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 36.0 g |
| of which sugars | 11.0 g |
| Fiber | 6.2 g |
| Proteins | 4.1 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Vesi, _ruisjauho_, _ruismallas_, siirappi, sokeri, appelsiinikuorihillo (sokeri, appelsiini, vesi), suola, säilöntäaine (E202)
Allergens
gluten
Additives
e202
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
PURE & ACTIVE
Schär
A NOVA 4
Spaghetti
Schär
B NOVA 4
Gnocchi agli spinaci
Schär
B NOVA 4
Farmhouse Bread
Schär
A NOVA 4
rup (5%), skimmed agent (E450) bicarbonate, salt S
Schar
NOVA 4
Schär Maestro essentiel
Schar
A NOVA 4
Picos con olivas
Schär
D NOVA 4
Knäckebrot
Schär
D NOVA 4
Backmischung Pancakes &Waffeln
Schar
NOVA 4
Havrekuddar
Schär, Semper
A NOVA 3
Schar Pan Carre
Schar
C NOVA 4
Pizza Base, gluten free
Schär
C NOVA 4