Barcode: 5712871111970
Hero
by Finton's
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
sustainable farming
rainforest alliance
utz certified
utz certified cocoa
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 469.0 kcal |
| Fat | 19.0 g |
| of which saturated | 11.0 g |
| Carbohydrates | 67.0 g |
| of which sugars | 31.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 5.8 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
_Weizenmehl_, Zucker, pflanzliche Fette (Palm, Palmkern, Kokos, Sonnenblumenöl, in veränderlichen Gewichtsanteilen), _Weizenstärke_, 5,5% fettarmes Kakaopulver, Glukosesirup, Backtriebmittel (E 503, E 500), Salz, _Magermilchpulver_, Emulgator (E 322), Molkenerzeugnis (_Milch_), Säureregulator (E 500).
Allergens
milk
Additives
e322
e500
e503
Related Products in Snacks
Garden Veggie Straws
Sensible Portions
D NOVA 4
Garden veggie wavy chips
E NOVA 4
Vegetable and potato snack
Sensible Portions
E NOVA 4
Garden Veggie Straws Zesty Ranch
Sensible Portions
D NOVA 4
Onion Straws
Sensible Portions
E NOVA 4
Garden veggie straws, vegetable and potato snack
The Hain Celestial Group Inc.
D NOVA 4
Ranch veggie straw
The Hain Celestial Group Inc.
E NOVA 4
Chips
HAIN CELESTIAL
E NOVA 4
Garden Veggie Straws Sea Salt
Veggie Straws,Sensible Portions
D NOVA 4
Pita crackers
D NOVA 3
Wavy chips
E NOVA 4
Veggie Straws Sea Salt
Hain Celestial
D NOVA 4