Barcode: 4047247724647
Himbeer-Schnüre
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
vegan
european vegetarian union
european vegetarian union vegan
Categories
Available in
germany, poland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 376.0 kcal |
| Fat | 1.6 g |
| of which saturated | 0.8 g |
| Carbohydrates | 89.0 g |
| of which sugars | 69.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.3 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Zucker, Glukose-Fruktose-Sirup, Maisstärke, Invertzuckersirup, 7% Himbeersaft aus Himbeersaftkonzentrat, Weizenstärke, Weizenmehl, Säuerungsmittel: Äpfelsäure, Citronensäure; Feuchthaltemittel: Glycerin; Palmfett, Kartoffelstärke, 0,5% Johannisbeersaft aus Johannisbeersaft konzentrat, natürliches Aroma, Säureregulator: Kaliumcitrate; Färbende Frucht - und Pflanzenkonzen - trate: Hibiskus, Karotte; Kochsalz. 350 ge
Allergens
gluten
Additives
e296
e330
e332
e422
Related Products in Snacks
Peanut clusters
E NOVA 4
Ripple potato chips
E NOVA 3
Potato chips
E NOVA 4
Ht traders, crunch chocolate trail mix
Ht Traders, Harris-Teeter Inc.
E NOVA 4
Ht traders, lite salted popcorn
Ht Traders, Harris-Teeter Inc.
D NOVA 3
Ht traders, so crisp pita chips, cinnamon sugar
Ht Traders
D NOVA 3
Dry roasted macadamia nuts with sea salt
E NOVA 3
Harris teeter, almond slices
Harris Teeter, Harris-Teeter Inc.
C NOVA 1
Chocolate bridge mix
E NOVA 4
Original potato chips
E NOVA 3
Classic a blend of peanuts, raisins, m&m's milk chocolate candies, almonds and cashews trail mix
Ht Traders, Harris-Teeter Inc.
E NOVA 4
Chocolate
E NOVA 4