Barcode: 4104420223820
Himbeer Sorbet (TK)
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
organic
eu organic
non eu agriculture
vegan
bio 7 initiative
eg öko verordnung
de oko 001
eu agriculture
eu non eu agriculture
the vegan society
bio label german
vegan society vegan logo
Categories
Available in
france, germany, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 110.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 27.0 g |
| of which sugars | 21.0 g |
| Fiber | 0.9 g |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Himbeerpüree* 51 %, Wasser, Rohrohrzucker*, Glukosesirup*, Stabilisatoren: Pektin und Johannisbrotkernmehl*; Zitronensaft* *aus biologischer Landwirtschaft. Kann Spuren von Gluten, Ei, Erdnuss,Soja, Milch, Mandel und Nüssen enthalten.
Related Products in Desserts
The Maine Pie Co., Lemon Curd Tart
Kennebunkport Pie Companyllc
E NOVA 4
Pumpkin pie
D NOVA 4
The Maine Pie Co., Apple Pie
Kennebunkport Pie Companyllc
D NOVA 4
Gluten Free Pie
The Maine Pie Co.
D NOVA 4
Raspberry pops
C NOVA 3
Strawberry Pops
Chloe's,Chloe's Soft Serve Fruit Co.
C NOVA 3
Mango pops
Chloe's Soft Serve Fruit Co.,Soft Serve Fruit Co.
C NOVA 3
Pecan pie
D NOVA 4
Coconut Wonder Ice Cream
The Snack Place Inc.
D NOVA 4
PIE
Kennebunkport Pie Companyllc
C NOVA 4
The Maine Pie Co., Rhubarb Pie, Strawberry
Kennebunkport Pie Companyllc
D NOVA 4
The Maine Pie Co., Pie, Threeberry
Kennebunkport Pie Companyllc
C NOVA 4