Barcode: 0044000031190
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 500.0 kcal |
| Fat | 25.0 g |
| of which saturated | 6.3 g |
| Carbohydrates | 62.5 g |
| of which sugars | 6.3 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 6.3 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Unbleached enriched flour (wheat flour, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate {vitamin b1}, riboflavin {vitamin b2}, folic acid), canola oil, palm oil, sugar, high fructose corn syrup, calcium phosphate, salt, potassium carbonate, potassium bicarbonate, soy lecithin.
Allergens
gluten
Additives
e322
e322i
Related Products in Snacks
Waffle cones
Tesco
D NOVA 4
Fruit Shortcake Biscuits
Tesco
E NOVA 4
Free FROM Gluten, Wheat & MilkDigestive Biscuits
Tesco Free From
D NOVA 4
Tesco Finest Red Velvet Cake
Tesco, Tesco finest
E NOVA 4
Crumble Topping
Tesco
E NOVA 3
Ginger Nuts
Tesco
E NOVA 4
Free From Chocolate Chip Cookie Dairy Free
Tesco
E NOVA 4
20 Mini Sausage Rolls
Tesco
D NOVA 3
Sultana And Oat Cookies
Tesco
E NOVA 4
Biscuit Tin
Tesco
E NOVA 4
Kind blueberry almond
Kind
C NOVA 4
Finest Free From Carrot Cake
Tesco finest
D NOVA 4