Barcode: 5060472692160
hippeas
by Hippeas
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
vegan
the vegan society
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 407.0 kcal |
| Fat | 14.2 g |
| of which saturated | 1.2 g |
| Carbohydrates | 53.2 g |
| of which sugars | 5.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 16.7 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
Chickpea Flour (39%), Quinoa, Tapioca Flour, Sunflower Oil, Sriracha Seasoning (10%) (Spice [Red Bell Pepper, Green Bell Pepper, Chilli), Rice Flour, Sugar, Salt, Garlic, Natural Flavouring, Acid: Citric Acid, Spirit Vinegar, Paprika Extract, Sunflower Oil, Antioxidant: Rosemary Extract), Brown Rice Protein.
Additives
e160c
e330
e392
Related Products in Snacks
Schokolade 85% Kakao
Rapunzel
D NOVA 3
Choco
Rapunzel
C NOVA 3
Espressozartbitterschokolade mit Espressobohnensplittern
Rapunzel
E NOVA 3
Edelbitter Schokolade 90%
Rapunzel
D NOVA 3
Rapunzel Kakao Crunch Edelbitterschokolade
Razpunzel
E NOVA 3
Ingwer - Zartbitterschokolade mit kandierten Ingwerstückchen - Ginger chocolate
Rapunzel
E NOVA 3
Chocolat Noir a L'orange
Rapunzel
E NOVA 3
Chocolat noir 85%
Rapunzel
D NOVA 3
BARRE MUESLI AU CHOCOLAT 4X29G SANS HUILE DE PALME
Rapunzel
D NOVA 3
Original Müsli
Rapunzel
C NOVA 3
Dunkle Vollmilch
Rapunzel
E NOVA 3
Chocolat noir au gingembre
Rapunzel
E NOVA 3