Barcode: 5060472692207
Hippeas
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
vegan
the vegan society
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 399.0 kcal |
| Fat | 14.2 g |
| of which saturated | 1.2 g |
| Carbohydrates | 53.2 g |
| of which sugars | 5.0 g |
| Fiber | 6.0 g |
| Proteins | 16.7 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
Sunflower Oil, Sriracha Seasoning (10%) (Spice [Red Bell Chickpea Flour (39%), Quinoa, Tapioca Flour, Garlic, Natural Flavouring, Acid: Citric Acid, Spirit Vinegar, Pepper, Green Bell Pepper, Chilli], Rice Flour, Sugar, Salt, Paprika Extract, Sunflower Oil, Antioxidant: Rosemary Extract), Brown Rice Protein. Peas, Love & Recycling Scan me to find out where to recycle this pack! C
Additives
e160c
e330
e392
Related Products in Snacks
Fancy Gold Trüffel Kaffee 200g Packung Maître Truffout
Gunz
E NOVA 4
Pfeffer minz
Maitre Truffout
E NOVA 4
Pralinés
Maitre Truffout
E
Cherries in Liqueur
E NOVA 4
Spritzgebäck Kakao
E NOVA 4
Cracker Salz
Stratini
D NOVA 3
Zitronenschokolade
Maître Truffout, gunz
E NOVA 4
Matre Truffout Fein Schmelzende Bitter Schokolade ...
Gunz
E NOVA 4
Maître truffout "
MAÎTRE TRUFFOUT TRUFFES
E NOVA 4
Erdbeer Zartbitterschokolade
Maître Truffout
E NOVA 4
Himbeer Zartbitterschokolade
Maître Truffout
E NOVA 4
Mini Muffins cocoa and hazelnut
Meister Moulin
E NOVA 4