Barcode: 5060472692016
Hippeas salt and vinegar
by Hippeas
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 393.0 kcal |
| Fat | 14.7 g |
| of which saturated | 1.3 g |
| Carbohydrates | 51.3 g |
| of which sugars | 6.0 g |
| Fiber | 5.3 g |
| Proteins | 12.7 g |
| Salt | 2.0 g |
Ingredients
Chickpea Flour (39%), Quinoa, Tapioca Flour, Sunflower Oil, Salt and Vinegar Seasoning (10%) (Brandy Vinegar Extract, Sugar, Rice Flour, Acid: Citric Acid, Sea Salt, Potassium Chloride [Salt Replacement], Sunflower Oil, Antioxidant: Rosemary Extract), Brown Rice Protein.
Additives
e330
e392
Related Products in Snacks
Giant eagle, braided twists pretzel, honey wheat
Giant Eagle, Giant Eagle Inc.
D NOVA 3
Gluten free cake mix
NOVA 4
Giant eagle, zesty & savory potato chips, sour cream & onion
Giant Eagle, Giant Eagle Inc.
D NOVA 4
Giant eagle, pretzel waffles window, salty crunchy
Giant Eagle, Giant Eagle Inc.
E NOVA 3
Coleslaw
Giant Eagle
C NOVA 4
Giant eagle, market district, gingerbread, milk chocolate
Giant Eagle, Giant Eagle Inc.
E NOVA 4
Mexican - Style Tortilla Chips
Giant Eagle
C NOVA 3
Giant eagle, kettle cooked potato chips, salt & pepper flavored
Giant Eagle, Giant Eagle Inc.
D NOVA 4
Giant eagle, rippled potato chips, sweet barbeque
Giant Eagle, Giant Eagle Inc.
E NOVA 4
Giant eagle, potato chips, salt & vinegar
Giant Eagle, Giant Eagle Inc.
D NOVA 4
Giant eagle, tangy & sweet potato chips, barbeque
Giant Eagle, Giant Eagle Inc.
D NOVA 4
Giant eagle, cake roll, pumpkin
Giant Eagle, Giant Eagle Inc.
E NOVA 4