Barcode: 0628176040103
Hippo Gummies
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
no artificial flavors
no gmos
vegan
carbon compensated product
no artificial colors
no artificial colours or flavours
non gmo project
no stevia
no sugar alcohols
plant fwd carbon neutral
Categories
Available in
canada, united states, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 192.0 kcal |
| Fat | 0.8 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 76.9 g |
| of which sugars | 7.7 g |
| Fiber | 28.8 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Non-GMO Isomalto-oligosaccharides, Soluble corn fibre, Water, Pectin, Citric acid, Coconut oil, Natural flavours, Colour added (fruit and vegetable extracts), Sodium citrate, Monk fruit juice concentrate, Carnauba wax
Additives
e330
e331
e440
e903
Related Products in Snacks
Premium-Cookies - Soft Baked Cookies Milk Chocolate & Coconut
Aldi,Biscotto,Merba
NOVA 4
Double Choc Hafertaler
Aldi,Biscotto,Continental Bakeries
E NOVA 4
Premium Cookies White Chocolate Cranberry Cookies
Aldi,Biscotto,Merba
E NOVA 4
Familienbrownie - Schokolade
American,Poppies Bakeries
E NOVA 4
Mini-Gugelhupf - Marmor
Kuchenmeister, Meine Kuchenwelt
E NOVA 4
ALDI BISCOTTO Premium-Cookies Triple Chocolate 200g 1.49€ Packung 1 kg 7.45€
ALDI BISCOTTO, Biscotto
E NOVA 4
Waffel Riegel Haselnuss
Biscotto
NOVA 4
Haferflocken-Gebäck
Biscotto
E NOVA 4
Hafer Taler
Aldi,Biscotto,Continental Bakeries
E NOVA 4
Premium-Cookies Triple Chocolate
Aldi,Biscotto,Merba
E NOVA 4
Premium-Cookies Nougatelli
Aldi,Biscotto,Merba
E NOVA 4
Panettone
Monarc
E