Barcode: 3033491482953
Hipro Myrtille
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
low or no fat
source of proteins
french milk
green dot
high proteins
no fat
nutriscore
nutriscore grade a
triman
enriched wih vitamins
Categories
Available in
belgium, france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 54.0 kcal |
| Fat | 0.1 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 3.7 g |
| of which sugars | 3.4 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 9.3 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
LAIT écrémé, myrtille (5%), magnésium, épaississants (amidon (acesulfame-K, sucralose), ferments lactiques (LAIT), vitamine B9.
Allergens
milk
Additives
e950
e955
Related Products in Dairies
Paysan Breton - Petits beurres demi-sel
Paysan Breton
E NOVA 2 Eco-Score D
Peynir, fromage en saumure
Suntat
E NOVA 3 Eco-Score D
Alta digeribilità yogurt alla greca di grassi
parmalat zymil
A Eco-Score B
Сир кисломолочний, 5% жиру
Радимо, ТОВ "Радивилівмолоко"
A Eco-Score D
Sahne-Kefir Kirsche
Milbona, Pilos
C NOVA 4
Beurre demi-sel À teneur réduite en matière grasse 60% Mat. Gr.
Carrefour
E NOVA 2 Eco-Score E
Lait concentré non sucré demi-écrémé
Régilait
E NOVA 4 Eco-Score D
Сир кисломолочний, 9% жиру
Біло, ПП "Білоцерківська агропромислова група"
C Eco-Score D
kefir bianco
NÖM,milk
C NOVA 3
Creamy Kefir mild
Milbona, Pilos
C NOVA 4
Mozzarella Grated
Tesco
D NOVA 3 Eco-Score C
Crème dessert chocolat
C NOVA 3