Barcode: 0055000213141
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 112.0 kcal |
| Fat | 2.1 g |
| of which saturated | 1.3 g |
| Carbohydrates | 20.7 g |
| of which sugars | 16.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 3.2 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Modified milk ingredients, Concentrated skim milk, Sugars (sugar, glucose solids), Strawberry ripple (strawberry purée, sugar, glucose, water, citric acid, pectin, carob bean gum, concentrated elderberry juice, calcium chloride, concentrated lemon juice), Cream, Concentrated lemon juice, Bacterial cultures, Mono - and diglycerides, Carob bean gum, Cellulose gum, Carrageenan, Natural flavour
Additives
e330
e407
e410
e440
e466
e471
Related Products in Dairies
Coulommiers 10 portions lp 350g
Pâturages
D NOVA 3
Cd vanille / lit caramel
Pâturages
C NOVA 4
Yaourt a la grecque nature 12x125g
Pâturages
C NOVA 4
YAOURT AUX FRUITS MIXES - FRUITS JAUNES 8X125G - abricot/nectarine, pêche, mangue
Netto
C NOVA 4
Beurre Belle des Prés, doux
paturages
E NOVA 2
Lait Demi-écrémé [Le pack de 6 : code barre 3250392041786]
Les Mousquetaires, Páturages, Sélection des Mousquetaires
B NOVA 1
Lait Demi-écrémé
Les Mousquetaires, Páturages, Sélection des Mousquetaires
B NOVA 1
Mont d'Or Aop
Intermarché, Itinéraire des Saveurs
D NOVA 3
YAOURT AUX FRUITS MIXES - FRUITS ROUGES 8X125G - fraise, framboise, fruits rouges
Netto
C NOVA 4
Fromage frais aux fruits 12x50g
Netto
C NOVA 4
YAOURT AUX FRUITS MIXES - FRUITS JAUNES 8X125G - abricot/nectarine, pêche, mangue
Paturages
C NOVA 4
Fromage blanc 0% bio 500g
Pâturages Bio
A NOVA 1