Iogo fruit lemon
by Iogo
Labels
Categories
Available in
canada
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 80.0 kcal |
| Fat | 2.9 g |
| of which saturated | 1.7 g |
| Carbohydrates | 9.7 g |
| of which sugars | 7.4 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 3.4 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
YOGURT (WHOLE MILK, ULTRAFILTERED SKIM MILK, MODIFIED CORN STARCH ACTIVE BACTERIAL CULTURE (INCLUDING PROBIOTIC CULTURE BB-120 B. LACTIS), VITAMIN Dal FRUIT ON THE BOTTOM (WATER, CANE SUGAR, LEMON PULP, MODIFIED CORN STARCH, LEMON ZEST, LEMON JUICE CONCENTRATE, PECTIN, NATURAL FLAVOUR AND COLOUR, SODIUM CITRATE MADE WITH VITAMIN D FORTIFIED WHOLE MILK INGREDIENTS: YOGOURT (LAIT ENTIER, LAIT ECREME ULTRAFILTRÉ, AMIDON DE MAIS MODIFE CULTURE BACTERIENNE ACTIVE (INCLUANT CULTURE PROBIOTIQUE BB-12MD B. LACTIS). VITAMINE D3), FRUIT AU FOND (EAU, SUCRE DE CANNE, PULPE DE CITRON, AMIDON DE MAIS MODIFÉ ZESTE DE CITRON. JUS DE CITRON CONCENTRE, PECTINE, AROME ETCOLORANT NATURELS CITRATE DE SODIUM). FAIT À PARTIR DE LAIT ENTIER ENRICHI EN VITAMINE D. KEEP REFRIGERATED GARDER REFRIGÉRÉ RECYCLE ME RADEMADK OF CHP HANSEN INC.
Additives
Related Products in Dairies
Cream cheese spread
Fat free cottage cheese
Hannaford
Ricotta cheese
Cheese dip
Hannaford, cheddar cheese, medium
Hannaford, Hannaford Bros. Co.
Salsa Con Queso, Medium
Wise
American cheese slices
Hannaford, Hannaford Bros. Co.
Sharp cheddar cheese
Eggnog
Part skim ricotta cheese
Half & Half
Dillon Companies Inc.