Barcode: 5601009974290
Iogurte Morango Banana
by Pingo Doce
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
calcium source
Categories
Available in
portugal
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 60.0 kcal |
| Fat | 1.4 g |
| of which saturated | 0.9 g |
| Carbohydrates | 9.2 g |
| of which sugars | 9.1 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 2.6 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
LEITE pasteurizado desnatado, LEITE pasteurizado, açúcar, sumo de morango obtido a partir de um produto concentrado, polpa de morango, polpa de banana, dextrose, aromas, corantes da fruta (antocianinas, beta – caroteno), amido de milho, espessantes (pectina amidada, goma xantana), fermentos lácticos, conservante da fruta (sorbato de potássio)
Additives
e160a
e163
e202
e415
e440
e440ii
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
Naturally Essenced Lime Sparkling Water
La Croix,Pabst Brewing Company, LaCroix
B
Ginger Ale
Seagram's
E NOVA 4
Club Soda
Seagram's
B NOVA 3
Ginger Ale Soda
Seagram's,Canada Dry
NOVA 4
Lemon Flavor Iced Tea Mix, Lemon
Urban meadow
NOVA 4
Seagram'S, Ginger Ale, Diet, Caffeine Free
Seagram's
C NOVA 4
Raspberry Ginger Ale
Seagram's
E NOVA 4
GINGER ALE
Seagram's
NOVA 4
Sparkling Seltzer Water, White Peach
Seagram's
B NOVA 4
Sparkling Seltzer Water, Key Lime
Seagram's
B NOVA 4
Sparkling White Tea
Trader Joe's
B NOVA 4
English breakfast
Trader Joe's
D NOVA 4