Barcode: 0044400168106
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 259.0 kcal |
| Fat | 16.5 g |
| of which saturated | 4.1 g |
| Carbohydrates | 18.8 g |
| of which sugars | 3.5 g |
| Fiber | 1.2 g |
| Proteins | 9.4 g |
| Salt | 1.4 g |
Ingredients
Cod fillets, batter coating, canola oil. cod fillets - cod, sodium tripolyphosphate (to retain fish moisture). batter coating - wheat flour, beer (water, malted barley, hops, yeast), water, baking powder (baking soda, sodium aluminum phosphate), salt, sugar, palm oil, natural flavor, whey. canola oil
Allergens
fish
gluten
milk
Additives
e452
e452vi
e500
e500ii
e541
Recipes with Similar Ingredients
Big Ray'S Spicy Drunken Shrimp
8 ingredients
Ipa Pizza Dough (Bread Machine)
6 ingredients
Ipa Crab Cake Sliders With Remoulade
27 ingredients
Cheeky Pierre
7 ingredients
Pickled Hop Shoots
10 ingredients
Improved Mendota Recipe
3 ingredients
White Ipa Recipe
2 ingredients
Crab and Beer Mustard Dip
9 ingredients
Chicken Lollipops with India Pale Ale & Toasted Coriander BBQ Sauce
6 ingredients
MAI TA-IPA
7 ingredients
Chicken Lollipops with India Pale Ale & Toasted Coriander BBQ Sauce
6 ingredients
IPA Marinade
7 ingredients
Related Products in Seafood
Filetti di acciughe
Ondina
E NOVA 3
Filets de maquereau fumé nature
King See Food
D NOVA 1
Pavé de saumon frais
A NOVA 1
Pavé de saumon frais
A NOVA 1
2 Pavés De Saumon À L’italienne
Grand Frais
A NOVA 3
Filets de maquereau fumés au poivre
Fjord King
D NOVA 3
Filets de maquereau fumés
Fjord King
D NOVA 3
Filets de Maquereau Fumés au Poivre
Fjord King
D NOVA 3
Filets de maquereau
Kedassia
D NOVA 3
Rôti de julienne
B NOVA 4
Pavé de saumon frais
A NOVA 1
filet de maquereaux fumés
fjord king
D NOVA 3