Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 341.0 kcal |
| Fat | 26.0 g |
| of which saturated | 12.0 g |
| Carbohydrates | 0.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 27.0 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
beef mince (100%), typical percentage of fat content under 20%, typical collagen/meat protein ratio under 25%, ¤ for uk market only, packaged in a protective atmosphere, cooking instructions for best results cook from chilled, remove all packaging, place contents in a pan over a medium heat and add 15ml (itbsp) of oil, stir frequently until evenly browned, drain off cooking juices if desired, for full cooking instructions, welfare and recycling information please see reverse, storage keep refrigerated at - 2°c to 4°c, once opened, keep refrigerated and consume within 24 hours, do not exceed the use by date, store at the bottom of the nutrition typical values (pan-fried) fridge, there may be temporary discolouration to the beef if energy kj energy kcal per it touches the tray or the other pieces of meat, which is perfectly fine, suitable for freezing, freeze before date mark and consume within 3 months, defrost in the fridge and use within 24 hours, this will produce water due to thawing ice crystals, once defrosted, do not refreeze, packed in the u,k, for asda, leeds ls11 5ad/asda, antrim bt41 4gy 100g 1002 241 16g
Recipes with Similar Ingredients
Related Products
Cranberry juice cocktail from concentrate
Pinto beans
Nature's Place
Lemonade from concentrate
Organic Black Beans
Nature's Place
Organic supersweet corn
Organic dark red kidney beans
Nature's Place
Organic Cut Green Beans
Nature's Place
Garbanzo beans
Nature's Place
Organic grape juice
Organic Sweet Peas
Nature's Place