Barcode: 5390647000910
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 322.0 kcal |
| Fat | 12.1 g |
| of which saturated | 5.5 g |
| Carbohydrates | 8.8 g |
| of which sugars | 1.7 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 44.2 g |
| Salt | 5.3 g |
Ingredients
Beef (83%), Water, Potato Starch, Salt, Sugar, Sodium Ascorbate, Dextrose, Preservative (Sodium Nitrite), Maize Starch, Black Pepper, Stabiliser (Sodium Triphosphate), Pimento, Maltodextrin, Vegetable Fibres, Gelling Agent (Carrigeenan), Dried Red Bell Pepper, Onion Powder, Sea Salt, Parsley, Xanthan Gum, Garlic Powder, White Pepper, Sodium Carbonate, Rosemary, Thyme, Cayenne Pepper, Garlic Extract. advice: May contain soya and cereals containing
Allergens
beef
Additives
e250
e415
e451
e451i
e500
e500i
Related Products in Meats And Their Products
Roasted Turkey Breast & White Turkey
Winn Dixie
D NOVA 4
Cooked ham
Winn Dixie
D NOVA 4
Jumbo beef franks
E NOVA 4
Cooked Ham
Winn-Dixie
D NOVA 4
Bun Size Beef Franks
Winn-Dixie
E NOVA 4
Smoked Sausage
Sunset Farm Brand
E NOVA 4
Applewood Smoked Bacon
Hickory Sweet
E NOVA 3
Thick Sliced Bacon
Hickory Sweet
E NOVA 3
Ground turkey
A NOVA 1
Ground turkey breast
A NOVA 1
Jumbo Franks
Winn Dixie
E NOVA 4
Bacon, applewood smoked
Hickory Sweet
E NOVA 3