Barcode: 0070847812517
Irish cream coffee
by Java Monster
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 43.0 kcal |
| Fat | 0.8 g |
| of which saturated | 0.5 g |
| Carbohydrates | 7.5 g |
| of which sugars | 6.3 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 1.4 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
BREWED COFFEE (FILTERED WATER, COFFEE), SKIM MILK, SUGAR, CREAM, GLUCOSE, TAURINE, SODIUM CITRATE, NATURAL FLAVORS, PANAX GINSENG FLAVOR, SODIUM BICARBONATE, SALT, MICROCRYSTALLINE CELLULOSE, TRICALCIUM PHOSPHATE, GUAR GUM, MALTODEXTRIN, ASCORBIC ACID, SUCRALOSE, NIACINAMIDE (VIT. B3), CARRAGEENAN, CAFFEINE, CELLULOSE GUM, INOSITOL, L-CARNITINE, L-TARTRATE, CARAMEL COLOR, RIBOFLAVIN (VIT. B2), PYRIDOXINE HYDROCHLORIDE (VIT. B6)
Allergens
milk
Additives
e150c
e331
e407
e412
e460
e460i
e466
e500
e500ii
e955
Related Products in Beverages
Hot cocoa mix
NOVA 4
Seltzer
Market Basket
B NOVA 4
Chocolate high protein complete nutritional drink
Carnation
E NOVA 4
Hot cocoa mix
NOVA 4
Lime tonic water
E NOVA 4
Breakfast essentials packets
Carnation
E NOVA 4
Hot cocoa mix
Nestle
NOVA 4
Hot cocoa mix, milk chocolate
NOVA 4
Hot cocoa mix, milk chocolate
NOVA 4
Hot cocoa mix
Nestle
NOVA 4
Hot cocoa mix
NOVA 4
Classic rich milk chocolate hot cocoa mix, classic rich milk chocolate
Nestle
NOVA 4