Barcode: 5397054281406
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 335.0 kcal |
| Fat | 13.2 g |
| of which saturated | 2.7 g |
| Carbohydrates | 47.8 g |
| of which sugars | 17.0 g |
| Fiber | 1.7 g |
| Proteins | 5.7 g |
| Salt | 0.8 g |
Ingredients
wheat flour, 22% raspberry flavour apple jam (apple pulp, sugar, glucose syrup, colours: anthocyanins, beetroot red, flavouring, gelling agent: pectins), water, wheat flour (wheat flour, iron, calcium, niacin, thiamin), palm oil, dextrose, yeast, glucose syrup, emulsifiers: mono - and diglycerides of fatty acids, sodium stearoyl-2-lactylate, rapeseed oil, sugar, raising agents: dishes, nates stabilisers: guar gum trinhosphates, cornflour, pasteurised egg powder, whey powder (milk), milk protein, flavouring, flour treatment agent: ascorbic acid: sait,
Allergens
milk
Additives
e162
e163
e300
e440
e471
e481
Related Products in Snacks
Uncle Buck’s Pretzels
D NOVA 3
12 grain mini snack crackers
Trader Joe's
C NOVA 4
Dark Chocolate Covered Almonds
Trader Joe's
E NOVA 4
Italian style sausages
Marks & Spencer
NOVA 4
Bulgar wheat
B NOVA 3
Chocolate, marzipan log
Nirvana
E NOVA 4
Don Schocko
Ritter Sport
E NOVA 4
Dark Chocolate with 30% whole hazelnuts
Trader Joe's
E NOVA 4
Traditional pecan shortbread cookies
E NOVA 4
Nirvana Chocolates, Natural Pastel Colored Praline-Filled Chocolate Easter Eggs
Raylong Wood Inc.
E NOVA 4
Organic Brown Rice Marshmallow Treats
Trader Joe's
D NOVA 4
Kettle Corn
Trader Joe's
D NOVA 3