Barcode: 5057753197452
Irish Mash Potato
by Tesco
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Labels
vegetarian
Categories
Available in
ireland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 92.0 kcal |
| Fat | 2.3 g |
| of which saturated | 1.5 g |
| Carbohydrates | 15.6 g |
| of which sugars | 0.7 g |
| Fiber | 1.1 g |
| Proteins | 1.8 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
Mashed Rooster potato blended with milk, salted butter and cream, seasoned with salt and white pepper. Ingredients: Potato (90%), Milk, Butter (Milk), Cream (Milk), Salt, White Pepper. Allergy advice For allergens, see ingredients in bold. Suitable for vegetarians
Allergens
milk
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Mousline Nature
Maggi
NOVA 4 Eco-Score B
Amandes decortiquees grillees sans sel ajoute
Wonderful
B NOVA 1 Eco-Score E
double concentré de tomates bio
Mutti
A NOVA 1
Azeite Virgem Extra
Herdade Paço do Conde
B Eco-Score E
Vitalis Knuspermüsli zuckerfrei
Dr. Oetker Vitalis
A NOVA 4 Eco-Score C
Haricots beurre, cuit
Lidl
A NOVA 3 Eco-Score B
Deluxe Polpa Di Pomodoro
Deluxe,Lidl
B NOVA 3
Mais geröstet und gesalzen
Ivanka
E NOVA 3
Mix di semi per insalata
Todis
A NOVA 1
Grão-de-Bico pois chiche
B Eco-Score A
Suppengrün
Edeka, Edeka Bio
A NOVA 1
Fruit bears
fruit bears
E NOVA 4