Barcode: 4316268659987
Jagdwurst
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
haltungsform
haltungsform 2 stall platz
nutriscore
nutriscore grade d
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 221.0 kcal |
| Fat | 18.0 g |
| of which saturated | 7.2 g |
| Carbohydrates | 0.5 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 14.0 g |
| Salt | 1.7 g |
Ingredients
83% Schweinefleisch*, Wasser, jodiertes Speisesalz (Speisesalz, Kaliumjodat), Festigungsmittel: Kaliumchlorid; Gewürze, Stabilisator: Diphosphate; Glukosesirup, Gewürzextrakte, Antioxidationsmittel: Ascorbinsäure; Konservierungsstoff: Natriumnitrit. Das Produkt kann Spuren von Pistazien, Sellerie und Senf enthalten.
Additives
e250
e300
e450
Related Products in Meats And Their Products
Beef Stew
Food Lion
C NOVA 4
Breaded chicken breast patties with rib meat
D NOVA 4
Breakfast Sausage Patties
Food Lion
E NOVA 4
Food lion, sliced bacon, maple
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
100% pure beef sandwich steak
D NOVA 1
Italian-style pepperoni
E NOVA 4
Thick sliced bacon
E NOVA 3
Breaded nugget shaped chicken breast patties
Food Lion
Thin Deli-Sliced Rotisserie Chicken
Food Lion
D NOVA 4
Ground Turkey
FOOD LION
A NOVA 4
Ground turkey
A NOVA 4
All natural uncooked ground turkey
A NOVA 4