Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 352.0 kcal |
| Fat | 16.5 g |
| of which saturated | 2.8 g |
| Carbohydrates | 46.2 g |
| of which sugars | 20.9 g |
| Fiber | 1.1 g |
| Proteins | 5.5 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
Cake base (sugar, enriched flour bleached (wheat flour, niacin, iron, thiamin mononitrate, riboflavin, folic acid) soybean oil, modified corn starch. contains 2% or less of: mono and diglycerides, leavening (baking soda, sodium aluminum phosphate), modified whey, salt, sodium stearoyl lactylate, sorbitan monostearate, calcium acetate, nonfat milk, xanthan gum, guar gum, natural and artificial flavor, vital wheat gluten, polysorbate 60, egg, soy flour), water, whole eggs, soybean oil, cornmeal, buttermilk powder, soybean oil, corn syrup solids, nonfat dry milk, sodium caseinate, milk protein concentrate, food starch, salt, mono - and diglycerides, sunflower lecithin, less than 2%: silicon dioxide (anti caking agent), corn flour, sugar, baking powder (sodium acid pyrophosphate, sodium bicarbonate, corn starch, monocalcium phosphate), propylene glycol, natural flavors, water, salt, spices
Allergens
Additives
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Ground Cinnamon
Aldi
Crushed chilli
Stonemill, Aldi
Chilli Powder
Stonemill, Ready Set... Cook!
Paprika
Basil
Stonemill
Light Spread
Kilkeel (Aldi)
Apple Juice
Aldi
Parsley
stonemill
Orange Juice from concentrate
The juice company
Oregano
Stonemill
Garlic granules
Stonemill
Cajun seasoning
Aldi