Barcode: 0787359559204
Jalapeno Corn Chips
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Labels
no gmos
non gmo project
Categories
Available in
united states, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 500.0 kcal |
| Fat | 28.6 g |
| of which saturated | 1.8 g |
| Carbohydrates | 53.6 g |
| of which sugars | 3.6 g |
| Fiber | 7.1 g |
| Proteins | 7.1 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
Whole grain corn masa flour, sunflower, safflower and/or canola oil, jalapeno and serrano peppers, onion, sea salt.
Related Products in Snacks
Filled Pretzel Nuggets
D NOVA 3
Premium Toffee
Toffe
E NOVA 4
Chip-a-roo, original chocolate chip cookies, original chocolate chip
E NOVA 4
High fiber lemon baked bars
D NOVA 4
Sharks Fruit Flavored Snacks
Hy-Vee
E NOVA 4
Snack crackers
D NOVA 4
Chip-a-roo, chewy chocolate chip cookies, chewy chocolate chip
E NOVA 4
Fruit Snacks
Hy-Vee
E NOVA 4
Chip-a-roo, chunky chocolate chip cookies
E NOVA 4
Fruit flavored snack
E NOVA 4
Milk chocolate coffee
Toffee
E NOVA 4
Sweet & salty cashew chewy granola bars
E NOVA 4