Barcode: 1230000156431
Jalapeno flavour
by Beyond Meat
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
halal
vegan
european vegetarian union
european vegetarian union vegan
new
no soy
nutriscore
nutriscore grade b
Available in
germany, netherlands
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 188.0 kcal |
| Fat | 11.0 g |
| of which saturated | 2.7 g |
| Carbohydrates | 5.6 g |
| of which sugars | 0.6 g |
| Fiber | 1.5 g |
| Proteins | 16.0 g |
| Salt | 0.8 g |
Ingredients
Wasser, Erbsenprotein* (15%), Rapsöl Aroma, Reisprotein, Kokonussöl, Trockenhefe, Konservierungsstoff (Kaliumlactat), Essig, Stabilisatoren (Methylcellulose, Calciumchlorid), Kartoffelstärke, Salz, Apfelextrakt, Farbstoff (Betenrot), Granatapfelsaftkonzentrat, Kaliumsalz.
Additives
e162
e461
e509
Related Products in Vegan Products
Escapettes
A NOVA 3
VEGEtal HACHÉS BURGERS BLÉ, POIS, POIVRE
Carrefour
NOVA 4
Mini Burger con ceci e avena
Vemondo
A NOVA 4
Веджи кабанос с 3 семена
Snack !T
E NOVA 4
Wegańskie sznycle
mein veggie tag
D NOVA 4
Artisan Vegan Salami Smoky Soppressata
Renegade Foods
D NOVA 4
Beyond nuggets
Beyond Meat
C NOVA 4
Pané crousti fondant courgette, poivron, tomate, mozzarella
Soy
B NOVA 4
Veg Nuggets British
Kokiriki
C NOVA 4
Plant Kitchen No Chicken Nuggets
M&S, Marks & Spencer
C NOVA 4
Gourmets de Lentilles Corail Gingembre et épices Indiennes au Lupin
Pronatura
C NOVA 3
Mushroom Sausages
M&S Plant Kitchen
C NOVA 4