Barcode: 5026489480527
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 482.0 kcal |
| Fat | 21.4 g |
| of which saturated | 3.6 g |
| Carbohydrates | 64.3 g |
| of which sugars | 7.1 g |
| Fiber | 7.1 g |
| Proteins | 3.6 g |
| Salt | 3.7 g |
Ingredients
native potato starch, potato solids (40%), modified potato starch, vegetable oil (rapeseed), salt, jalapeno seasoning (2.5%) (rice flour, salt, yeast extract powder, onion powder, acidity regulator (sodium diacetate), tomato powder, natural chilli flavouring, spice (paprika, cayenne), citric acid, garlic powder, herb (parsley), flavourings, natural colour (paprika, annatto))
Additives
e160b
e262
e262ii
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Sprouted 7 Grain Bread, Sprouted 7 Grain
Greenwise
A NOVA 4
GreenWise Organic Firm Tofu
GreenWise,Publix
A NOVA 3
SPROUTED MULTIGRAIN BREAD
GreenWise
A NOVA 4
Organic rainbow baby carrots
Greenwise
A NOVA 1
Blended grain bread, blended grain
C NOVA 4
Wheat bread
Publix
NOVA 4
Unsweetened original almond milk
B NOVA 4
BUTTERCRUST BREAD
publix
C NOVA 4
Premium 100% Whole Wheat Bread
A NOVA 4
Extra Firm Tofu
GreenWise
A NOVA 3
Apples, carrots, mozzarella cheese & almonds
A NOVA 4
Oat bran honey bread
C NOVA 4