Barcode: 09015012
Jalapeño houmous
by Morrisons
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 325.0 kcal |
| Fat | 27.3 g |
| of which saturated | 2.6 g |
| Carbohydrates | 9.8 g |
| of which sugars | 0.8 g |
| Fiber | 5.1 g |
| Proteins | 7.5 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
Cooked chickpeas, Rapeseed oil, Water, Sesame seed paste, Red jalapeño chilli, Sugar cane vinegar, Salt, Concentrated lemon juice, Garlic purée, Preservative (potassium sorbate)
Additives
e202
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Biscottes goût brioché x36
Netto
C NOVA 4
Curry de legumes
Saint Eloi
A NOVA 4
Petits pains grillés aux 5 céréales et 2 graines - BIO
Netto
C NOVA 3
Biscottes complètes x36 - BIO
Netto
C NOVA 4
Pain
La campanière
C NOVA 4
Muesli croustillant chocolat noir 500g
Netto
C NOVA 4
Tajine legume grillés
Saint Eloi
C
Spaghetti bio
Netto
B NOVA 1
Cappucino
Planteur Des Tropiques
NOVA 4
Muesli crisp chocolat au lait
Chabrior
D NOVA 4
Lait de coco
Netto
C NOVA 4
Pomme
Juliet Bio
B