Jalapeño Mac & Cheese
by Kraft
Labels
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 367.0 kcal |
| Fat | 3.5 g |
| of which saturated | 1.4 g |
| Carbohydrates | 70.5 g |
| of which sugars | 11.3 g |
| Fiber | 2.8 g |
| Proteins | 12.7 g |
| Salt | 1.9 g |
Ingredients
ENRICHED MACARONI (WHEAT FLOUR, NIACIN, FERROUS SULFATE [IRON], THIAMIN MONONITRATE [VITAMIN B1], RIBOFLAVIN [VITAMIN B2], FOLIC ACID), SEASONED CHEESE SAUCE MIX (CHEESE SAUCE MIX [WHEY, MILKFAT, NONFAT DRY MILK, SALT, MILK PROTEIN CONCENTRATE, DRY BUTTERMILK, DISODIUM PHSOPHATE, CHEDDAR CHEESE (CULTURED PASTEURIZED MILK, SALT, ENZYMES), WITH PAPRIKA, TURMERIC, AND ANNATTO ADDED FOR COLOR, CITRIC ACID, LACTIC ACID, SILICON DIOXIDE (ANTI-CAKING AGENT)], SEASONING BLEND [MALTODEXTRIN, JALAPENO PEPPER, DEHYDRATED GARLIC, NATURAL FLAVORS, SOYBEAN OIL (AS A PROCESSING AID), JALAPENO PUREE (JALAPENO PEPPER, VINEGAR, SALT, NATURAL FLAVOR), SALT, STARTER DISTILLATE, ACETIC ACID, NOT MORE THAN 2% SILICON DIOXIDE ADDED TO PREVENT CAKING])
Additives
Related Products in Meals
230G Nem Cocktail+sauce
Delices D’orient
Poulet tikka et riz basmati
merveilles d'asie
Gratin aux légumes provençaux
L'atelier de chez nous
Riz cantonais
Delices d orient
Mijoté de bœuf au poivre de kâmpôt, carottes et pommes de terre au herbes
Ducs de Gascogne
Ravioli vapeur
Porc caramel & riz à la cantonaise
Merveilles D'Asie
Pot au feu
Le bon bag
Mini Samoussas poulet
Delices D’orient
Osso buco de veau
Tendriade
Nouilles Vietnam porc crevettes
Delices D'orient, Delices d orient
Box inspiration indienne
Merveilles d'Asie