Barcode: 0811371101162
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 467.0 kcal |
| Fat | 46.7 g |
| of which saturated | 6.7 g |
| Carbohydrates | 6.7 g |
| of which sugars | 3.3 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 2.4 g |
Ingredients
Soybean oil, water, distilled vinegar, egg yolks, sugar, buttermilk, less than 2% of: modified food starch, salt, monosodium glutamate, lactic acid, phosphoric acid, jalapeno peppers*, red peppers*, xanthan gum, garlic*, titanium dioxide (color), onion*, spices, disodium phosphate, potassium sorbate (preservative), natural and artificial flavors, calcium disodium edta (to protect flavor).
Additives
e171
e202
e270
e338
e339ii
e385
e415
e621
Related Products in Condiments
Vegane Bolognese
DmBio
B NOVA 3
Pesto Rosso
Kattus
E NOVA 3
Aglio Olio & Perperonchino verde
Kattus
E NOVA 4
Vegane Aioli
DmBio, dm
E NOVA 4
Tomatensauce Kräuter
DM-drogerie Markt GmbH + Co. KG
B NOVA 3
Original Japanische Sojasauce Shoyu - Bio
DmBio, dm
E NOVA 3
Thai Curry Sauce
DmBio, dm
D NOVA 4
Pesto basilico
DmBio
D NOVA 3
Grillsenf
DmBio, dm
E NOVA 3
Sos bolognese vegan eco
dmBio
B NOVA 3
Tomatensoße Klassik
DmBio
B NOVA 3
Tomatensoße Arrabbiata
DmBio
B NOVA 3