Barcode: 0705599013546
Jalapeno unleashed cornbread
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 415.0 kcal |
| Fat | 13.9 g |
| of which saturated | 7.7 g |
| Carbohydrates | 60.0 g |
| of which sugars | 9.2 g |
| Fiber | 6.2 g |
| Proteins | 15.4 g |
| Salt | 1.8 g |
Ingredients
100% whole grain cornmeal, 100% whole grain wheat flour, palm oil, wheat protein isolate, cane sugar, honey powder (honey, wheat starch), whey protein concentrate, buttermilk, butter flavored powder (modified corn starch, salt, whey solids, non-fat dry milk, dehydrated butter, natural butter flavor, sugar, xanthan gum, lactic acid [tumeric and annatto for color]), leavening (monocalcium phosphate, baking soda), sea salt, jalapeno pepper, onion.
Additives
e270
e341
e341i
e415
e500
e500ii
Related Products in Snacks
Ginger nuts
Belmont
E NOVA 4
Wine Gums
Dominion
D
Waves multi grain waves sweet chilli
Aldi,The Foodie Market
D NOVA 4
cart wheels
E NOVA 4
Banana oaty bars
Aldi Mamia
C NOVA 3
Chocolate flavour dessert sauce
Dessert Menu
D NOVA 4
Lemon sherbet
C NOVA 4
Blackcurrant liquorice
Aldi
NOVA 4
multi grain waves sour cream
The Foodie Market
D NOVA 4
Onion Rings
Snackrite
D NOVA 4
Sugar Free Cola Sherbets
C NOVA 4
Crumbly Oaties
Belmont
D NOVA 4