Barcode: 5054070629802
Jalapeños
by Asda
Processing
NOVA 4
Environment
Eco-Score A
Labels
vegetarian
no artificial flavors
no artificial colors
no artificial colours or flavours
Categories
plant based foods and beverages
plant based foods
fruits and vegetables based foods
vegetable based foods and beverages
canned foods
condiments
vegetables based foods
canned plant based foods
herbs and spices
pickles
vegetables
canned vegetables
plant based pickles
spices
peppers
pickled vegetables
jalapenos
sweet peppers
pickled peppers
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 20.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 3.8 g |
| of which sugars | 0.9 g |
| Fiber | 0.6 g |
| Proteins | 0.6 g |
| Salt | 3.5 g |
Ingredients
sliced jalapeño peppers, water, spirit vinegar, salt, firming agent (calcium chloride), preservative (potassium metabisulphite). allergy advice! for allergens, see ingredients in bold. suitable for vegetarians. no artificial colours or flavours.
Additives
e224
e509
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Noix de cajou grillé naturelle
La Bedouine
B
Premium kalahari dates
Karsten
D
Haricots blancs cuisines
Danival
C NOVA 3
Abricots secs No.3
USTA FOOD
D
Confiture artisanale de melons
GUIDICI
D NOVA 3
Confiture oranges ameres
Guidici
NOVA 3
Amande decortiquée
La Bedouine
B NOVA 1
Concentré de tomate 22%
Danival
A
Pistache grillée salée coque grosse
La Bedouine
E
Datte Medjool marocaines
Medjool
Herbesan Bio Minceur
Super diet
B NOVA 4
Concentré de tomate 28%
Danival
A