Barcode: 5060228323485
Jalepeno Houmous
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
vegetarian
vegan
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 262.0 kcal |
| Fat | 20.7 g |
| of which saturated | 1.7 g |
| Carbohydrates | 10.3 g |
| of which sugars | 0.7 g |
| Fiber | 4.9 g |
| Proteins | 6.2 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
chickpeas (62%) (water, chickpeas), rapeseed oil, Tahini (SESAME SEED PASTE), jalapeño (4.5%), (green jalapeño pepper, spirit vinegar, salt), salt, citric acid, Garlic powder, modified maize starch, spices, potassium sorbate
Additives
e202
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Cereals Nesquik
Nestlé
C NOVA 4
Frijoles de la Hacienda
Maggi, Texicana
A NOVA 3
Nescafe select
Nescafé
NOVA 1
Chocapic
Nestlé
C NOVA 4
Tarrito crema de verduritas con pavo
Nestlé
A NOVA 4
Puré de patata con leche sin gluten
Maggi
B NOVA 4
Torres El Silencio Arbequina
Torres
B NOVA 2
Cacao puro en polvo desgrasado especial
Valor
NOVA 1
Bonka mezcla
Nestlé
B NOVA 4
Nescafe select
Nescafe
NOVA 1
Cocido andaluz
Litoral
C NOVA 3
LC1
Nestlé
B NOVA 4