Barcode: 0016000152427
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 357.1 kcal |
| Fat | 7.1 g |
| of which saturated | 3.6 g |
| Carbohydrates | 78.6 g |
| of which sugars | 50.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.9 g |
Ingredients
Corn syrup, dried corn syrup, sugar, pear puree concentrate, palm oil. contains 2% or less of: citric acid, sodium citrate, fruit pectin, monoglycerides, malic acid, vitamin c (ascorbic acid), acetylated monoglycerides, natural flavor, color (red 40, yellow 5 & 6, blue 1).
Additives
e129
e133
e296
e330
e331
e440
Related Products in Snacks
Madeleines coquilles pépites de chocolat 250g
U, U Bio
D NOVA 4
Madeleines coquilles bio 250g
U, U Bio
E NOVA 4
Tapenade noire bocal 190g
U
D NOVA 3
Barre fourrées chocolat lait noisettes sans palme 6x2 276g
U
E NOVA 4
Escargots Lait
U
E NOVA 4
Madeleines longues 250g
U, U Bio, UU Bio
E NOVA 4
Mendiants chocolat lait ballotin 140g
U, U Saveurs
E NOVA 4
Biscuits fourrés à la pâte à tartiner, 240g
U
E NOVA 4
Tapenade verte 190g
U
D NOVA 3
Madeleines vrac 400g
U, U Bio
E NOVA 4
Petits fours x30 360g
U
D NOVA 4
Chips saveur truffe d'été
U Saveurs, U
C NOVA 4