Barcode: 5056138200411
Kefir
Labels
no gluten
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 49.0 kcal |
| Fat | 2.2 g |
| of which saturated | 1.4 g |
| Carbohydrates | 4.5 g |
| of which sugars | 3.5 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 3.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
PASTEURISED COW'S MILK FERMENTED WITH LIVE KEFIR CULTURES** FOR ALLERGENS, SEE INGREDIENTS IN BOLD. BIFIDOBACTERIUM LACTIS, L. ACIDOPHILUS, L. RHAMNOSUS, BIFIDOBACTERIUM INFANTIS, L. PARACASEI, L. FERMENTUM, PER 100ml PER SERVE (250m) KEFIR (FERMENTED MILK). AND ENJOY WITHIN 2 DAYS. FOR USE BY, SEE NECK OF BOTTLE. S. THERMOPHILUS, L. DELBRUECKII SUBSP. LACTIS. PACKED IN A DAIRY THAT HANDLES NUTS. SUITABLE FOR VEGETARIANS AND GLUTEN FREE. PRODUCED IN THE UK USING BRITISH MILK. KEEP REFRIGERATED 0-5°C.
Related Products in Beverages
French Sparkling Soda, Blood Orange
Raley's
E NOVA 4
Sparkling water beverage
C NOVA 4
French Sparkling Soda, Sicilian Lemon
Raley's
E NOVA 4
Sparkling water beverage
C NOVA 4
Drink mix, pink lemonade
NOVA 4
Sparkling water beverage
C NOVA 4
Flavored sparkling water beverage, tangerine lime
C NOVA 4
Sparkling water beverage
C NOVA 4
Sparkling water beverage
C NOVA 4
Soda, grape
Pathmark
E NOVA 4
Zero Calorie Cola
Food Club
C NOVA 4
Sparkling water beverage
C NOVA 4