Barcode: 7627537723801
Kéfir
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
organic
eu organic
pasteurized
ch bio 006
Categories
Available in
switzerland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 90.0 kcal |
| Fat | 3.6 g |
| of which saturated | 2.1 g |
| Carbohydrates | 9.3 g |
| of which sugars | 8.4 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 4.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Kéfir doux (lait [homogénéisé, pasteurisé [Suisse]], protéines lactiques [Suisse], lactase), eau, miel 4%, sucre 1,9% (Suisse), fécule de manioc, gingembre séché 0,2%, concentré de jus de citron.Tous les ingrédients agricoles sont issus de la production biologique.
Related Products in Dairies
Whole Milk Plain Yogurt
Wellsley Farms
B NOVA 3
1% low fat milk
B NOVA 1
2% reduced fat milk
B NOVA 1
Honey goat cheese, honey
D NOVA 3
Natural Sharp Cheddar Cheese Sliced
D NOVA 4
2% reduced fat milk
B NOVA 1
Fat free milk
B NOVA 1
Three Cheese Blend
Wellsley Farms
D NOVA 4
Whole milk
C NOVA 1
2% reduced fat milk
Wellsley Farms
B NOVA 1
Whole milk
B NOVA 1
1% low fat milk
Wesley Farms
B NOVA 1