Barcode: 4036300140333
Kefir-Drink - Brombeere
by Milram, DMK
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
low or no fat
low fat
no gluten
vegetarian
no preservatives
fsc
fsc mix
no colorings
no lactose
without sweeteners
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 65.0 kcal |
| Fat | 1.4 g |
| of which saturated | 1.0 g |
| Carbohydrates | 9.3 g |
| of which sugars | 9.3 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 3.2 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Fettarmer KEFIR mild, Zucker, 3,5 % Brombeersaft aus Brombeersaftkonzentrat, Verdickungsmittel E466, Säuerungsmittel Citronensäure, färbende Konzentrate (Hibiskus Schwarze Karotte, Karotte, Kürbis), Aroma, Laktase.
Additives
e330
e466
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
10 fl oz juice cocktail - grape
Welch's
E NOVA 4
100& Juice, Cranberry Raspberry
Langers, Langer Juice Company Inc.
E NOVA 4
10 fl oz juice cocktail - cranberry
Welch's
E NOVA 4
chocolate fat free milk
TruMoo
D NOVA 4
11.5 fl oz 100% juice - apple
Welch's
B NOVA 1
5.5 fl oz 100% juice - orange
Welch's
D NOVA 1
10 fl oz 100% juice - apple
Welch, Welch's
E NOVA 1
Fruit Juice Cocktail Blend, Berry Pineapple Passion Fruit
Welch's, Welch Foods Inc
E NOVA 4
Mint Yerba Mate, Mint
Langers
C NOVA 4
10 fl oz juice drink - strawberry kiwi
Welch's,Welch Foods Inc
E NOVA 4
Rich & Creamy Hot Chocolate With Buttercrunch Toffee Notes, Rich & Creamy
Brown & haley
NOVA 4
100% Juice - Apple
Welch's,Welch Foods Inc
D NOVA 1