Barcode: 3442310020267
Kefir Framboise
by Kerguillet
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 3
Labels
organic
eu organic
non eu agriculture
eu agriculture
eu non eu agriculture
fr bio 01
ab agriculture biologique
triman
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 77.0 kcal |
| Fat | 3.4 g |
| of which saturated | 3.4 g |
| Carbohydrates | 9.7 g |
| of which sugars | 8.8 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 2.9 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
_Lait_ entier pasteurisé (88 %), préparation de framboise (12 %) : sucre de canne, purée de framboise (3 %), jus de framboise, eau, farine de graines de caroube, ferments lactiques spécifiques du kéfir.
Related Products in Beverages
Basak Tarhana Soup
Basak
C NOVA 4
Lychee Sparkling Water
Sanzo
B NOVA 1
Kefir
C
Dr Pepper & Cream Soda Zero Sugar
Dr Pepper
C NOVA 4
Cassis
Spa
B
Island Wave Lemonade
Calypso
E NOVA 4
Lemon Lime
Olipop
B
Live & Active Probiotic Drink
Yakult
E NOVA 4 Eco-Score E
Glow Up Health-Ade Kombucha Strawberry Glow Flavor
Health-Ade
B NOVA 4 Eco-Score B
Malt Beverage
Malta Goya
E NOVA 4
Leite em pó integral sem lactose
Itambé
NOVA 1
Danone yaourt fruits des bois
Danone
E NOVA 4 Eco-Score D