Barcode: 3560071247997
Kefir Liquido Mango
by Carrefour
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
organic
nutriscore
nutriscore grade b
with sweeteners
Categories
Available in
spain
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 58.0 kcal |
| Fat | 3.3 g |
| of which saturated | 2.2 g |
| Carbohydrates | 3.9 g |
| of which sugars | 3.9 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 3.2 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Leche entera pasteurizada 94.98%. preparado de sabor mango 5% (agua, aroma natural, colorante: carotenos, estabilizantes: pectinas, corrector de acidez: ácido láctico, edulcorante: sucralosa, acesulfamo K), levadura kéfir (Debaryomyces sp., Saccharomyces sp., otras levaduras) , fermentos lácticos (Lactococcus lactis, Leuconostoc sp., Lactobacilus sp., Streptococcus termophilus.)
Additives
e270
e440
e950
e955
Related Products in Beverages
Energy Drink
Cott Beverages Inc.
E NOVA 4
Sparkling water
B NOVA 4
Sparkling water
Vintage
B NOVA 4
Original sparkling water
Vintage
B NOVA 1
Energy drink
C NOVA 4
Seltzer
Vintage
B NOVA 4
Sparkling water
Vintage
B NOVA 4
Sparkling water
Vintage
B NOVA 4
Sparkling water
Vintage
B NOVA 4
Sparkling water
Vintage
B NOVA 4
Sparkling water
Vintage
B NOVA 1
Energy drink
NOVA 4