Barcode: 8003170101678
KEFIR MULTIFRUTTI
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
no preservatives
no colorings
Categories
Available in
italy
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 69.0 kcal |
| Fat | 1.4 g |
| of which saturated | 0.8 g |
| Carbohydrates | 11.0 g |
| of which sugars | 11.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 3.2 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Latte di kefir (latte parzialmente scremato 99,8%, fermenti lattici vivi (Bifidobacterium lactis, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bulgaricus, Streptococcus thermophilus), lieviti), preparazione di frutta 12% (zucchero, succo di frutta mista da concentrato 27,5% (arancia, ananas, frutto della passione, limone), purea di papaya e guava 14,2%, amido modificato, aromi, correttori di acidità: citrati di sodio, acidificante: acido citrico).
Allergens
milk
Additives
e14xx
e330
e331
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
Waitrose pineapple juice
Waitrose
D NOVA 1
Orange juice - with bits
Coop
E
Lemonade
Waitrose
C NOVA 4
Apple & Mango Juice
Coop
C NOVA 1
Robinsons Nas Summer Fruits 1ltr
Robinsons
B NOVA 4
Robinsons Orange Squash
Robinsons
C NOVA 4
White wine
NOVA 4
WAITROSE & PARTNERS CLOUDY LEMONADE MADE WITH REFR
Waitrose
C NOVA 4
Robinsons Apple & Blackcurrant
Robinsons
C NOVA 4
Apple Juice from concentrate
Waitrose
D NOVA 1
Unsweetened Soya
Essential Waitrose
B NOVA 4
co op double concentrate orange & mango squash
co op
C NOVA 4