Barcode: 4015533034831
Kombucha citron vert & gingembre
by Voelkel
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
fair trade
organic
vegetarian
eu organic
non eu agriculture
vegan
eu agriculture
eu non eu agriculture
european vegetarian union
european vegetarian union vegan
made in france
made in germany
ab agriculture biologique
triman
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 18.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 4.6 g |
| of which sugars | 4.6 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Infusion de plantes et de thé* 92,3% (eau minérale naturelle, thé vert*, thé noir*, feuilles de maté*, fleurs de tilleul*, verveine citronnée*, fleurs de bleuet*, mélisse*, menthe marocaine*, ortie*, aspérule odorante*, fleurs de sureau*, feuilles de framboisier*, fleurs de souci*, feuilles de mûrier*, racine de réglisse*), sucre de canne*, jus de citron vert* 2%, jus de gingembre* 1,5% (gingembre*, jus de citron de concentré*), culture de kombucha, gaz carbonique naturel. *issu de l'agriculture biologique
Additives
e290
Related Products in Beverages
Synerchi Live Kombucha - Rasberry & Rosehip
Synerchi Kombucha
C NOVA 4
Kefir with vanilla
E NOVA 3
Lemon & Lime flavoured Still Water
B
Purified Drinking Water
Aquani
A NOVA 1
Vitago pêche
Vitago
D NOVA 4
Spoonable Kefir Natural
Irish Yogurts Clonakilty
C NOVA 1
Pepsi
Pepsi
E NOVA 4
Boisson Instantanée Ananas Gingembre Foster Clark's 45G Malte
Clark
E NOVA 4
Very berry
Vitago
D NOVA 4
Vitago fraise
Vitago
D NOVA 4
Safari Peach Juice
Safari
E NOVA 3
Tribe of multi vitamins
Vitago
D NOVA 4