Barcode: 3770006135439
Kombucha spirit
by So kombucha
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
organic
eu organic
non eu agriculture
100 natural
eu agriculture
eu non eu agriculture
fr bio 01
made in france
ab agriculture biologique
triman
Categories
beverages and beverages preparations
beverages
fermented foods
carbonated drinks
fermented drinks
carbonated fruit soft drink
still soft drinks
tea based beverages
carbonated fruit soft drink with sugar
kombuchas
still soft drink with tea extract
still soft drink with tea extract flavoured with sugar
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 12.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 2.9 g |
| of which sugars | 2.9 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Kombucha (96,45%) naturellement fermenté et carbonaté [eau filtrée, culture de kombucha", sucre de canne blond*, thé vert Sencha longues feuilles (0,4%)], morceaux de mangue* (15%), arome naturel de mangue* (0,25%), rooibos*, jus de citron jaune". *issu de l'agriculture biologique.
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
Karottensaft
Aldi, Bio, Gut Bio
B NOVA 1
Orangensaft
Aldi, Fair, HPF Getränke
C NOVA 1
Mango-Orange-Maracuja-Nektar
Aldi, Fair, HPF Getränke
D NOVA 3
Multivitamin-Nektar
Aldi, Fair, HPF Getränke
D NOVA 3
H-Milch 1,5%
Milsani
B
Bio-Tomatensaft
Bio, A. Dohrn & A. Timm
B NOVA 3
Tropical Bay
Rio d'oro
E NOVA 4
Apfelsaft
HPF Getränke Ges. m. b. H., riod'oro
C NOVA 1
Schoko-Drink
Milfina
D NOVA 4
H-Milch 3,5% Fett
Aldi, Milsani
C NOVA 1
Erdbeere Rosmarin Lavendel Kräutertee
Traditionelle Genüsse
NOVA 4
Trauben-Direktsaft
Rio d'Oro,riha WeserGold
E NOVA 1