Barcode: 5694230556427
Lemon spread
by Good Good
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
vegan
green dot
no added sugar
Categories
Available in
czech republic
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 26.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 23.0 g |
| of which sugars | 0.7 g |
| Fiber | 0.9 g |
| Proteins | 0.9 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Water, sweeteners (erythritol, steviol glycosides from Stevia), modified food starch, lemon (2% lemon concentrate, <1% lemon oil), faba bean protein concentrate, pectin, concentrate (pumpkin, apple), citrus fibre, sunflower oil, ascorbic acid, rowanberry (Sorbus aucuparia L.) extract, lemon powder, calcium citrates.
Additives
e440
e960a
e968
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Aceite de girasol refinado 0,2º
Hacendado
B NOVA 2
Aceite de girasol refinado 0,2º
Hacendado
B NOVA 4
Aceite refinado de girasol
Hacendado
B NOVA 4
Riz soufflé
Grillon d'Or
B NOVA 1
Guacamole
Hacendado
C NOVA 4
Plátano, mandarina y pera
Hacendado
NOVA 3
Aceite refinado de girasol
Hacendado
B NOVA 4
Sándwich atún y huevo
Hacendado
C NOVA 4
Burger Brioche
Hacendado
D NOVA 4
Seitán a la piastra
Hacendado
D NOVA 4
chocolune
grillon d'or
C NOVA 3
Puré de frutas piña y coco
Hacendado
A NOVA 4