Barcode: 00464567
Lemon squash
Processing
NOVA 4
Labels
no added sugar
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 1.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 0.5 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Water, Lemon Comminute From Concentrate (40%), Acids: Citric Acid, Malic Acid; Acidity Regulator: Sodium Citrate; Flavourings, Sweeteners: Sucralose, Acesulfame K; Stabiliser: Carboxymethylcellulose; Preservatives: Potassium Sorbate, Sodium Metabisulphite (Sulphites).
Allergens
sulphur dioxide and sulphites
Additives
e202
e223
e296
e330
e331
e466
e950
e955
Related Products in Beverages
Natural sparkling spring water, pomegranate lemonade
B NOVA 4
Water
Poland Spring
A NOVA 1
Lively lemon sparkling natural spring water, lively lemon
B NOVA 4
Spring water
poland spring
B NOVA 1
Poland spring, sparkling spring water, lime
B NOVA 4
poland spring
Poland Spring
A NOVA 1
Sparkling natural spring water
B NOVA 4
Sparkling natural spring water
B NOVA 4
Sparkling natural spring water
B NOVA 4
Simply bubbles sparkling natural spring water
B NOVA 1
Sparkling natural spring water
B NOVA 4
Natural spring, water
B NOVA 4