Barcode: 0851083005204
Lemon Sugar Cookie
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no gmos
non gmo project
Categories
Available in
united states, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 418.0 kcal |
| Fat | 24.4 g |
| of which saturated | 8.9 g |
| Carbohydrates | 53.3 g |
| of which sugars | 42.2 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
Gluten-free flour (sorghum*, white rice*, tapioca flour, potato starch, garbanzo bean*), cane sugar (vegan), palm kernel oil*, non-gmo canola oil, water, agave syrup, water, pure lemon oil extract, vanilla, xanthan gum, sodium bicarbonate, sea salt, cream of tartar.
Additives
e336
e336i
e415
e500
e500ii
Related Products in Snacks
Morrisons Pains au Chocolat 6 Individually Wrapped
Morrisons
E NOVA 4
Italian cantuccini
Morrisons
D NOVA 4
Salted Caramel Scottsh Shortbread Rounds
Morrisons
C NOVA 4
Chocolate Chip Brioche Rolls
Morrisons
NOVA 4
Jelly Beans
Morrisons
E NOVA 4
The Best Mini Meringues
Morrisons
E
Wheat Crisp Bread
Morrisons
B NOVA 3
Salted butter toffee Swiss milk chocolate
Morrisons
E NOVA 4
Dark chocolate
Morrisons
E NOVA 4
Raspberry roulade
E NOVA 4
the Best 52 cocoa mint dark chocolate
Morrisons
D NOVA 4
Rum & Raisin Flavour Dark Chocolate
Morrisons
E NOVA 4