Barcode: 0075383204161
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 270.0 kcal |
| Fat | 7.8 g |
| of which saturated | 4.4 g |
| Carbohydrates | 47.0 g |
| of which sugars | 24.4 g |
| Fiber | 0.9 g |
| Proteins | 4.4 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Sugar, eggs, unbleached wheat flour, water, concentrated lemon juice, unsalted butter, cornstarch, wheat starch, glucose syrup, disodium pyrophosphate, sodium carbonate [leavening agent], salt, natural flavor, pectin, citric acid [as acifier].
Allergens
eggs
Additives
e330
e440
e450
e450i
e500
e500i
Related Products in Desserts
Vanilla pudding cups
C NOVA 4
Tapioca pudding cups, tapioca
C NOVA 4
Banana pudding cups, banana
Nash Finch Company
C NOVA 4
French vanilla instant pudding & pie filling, french vanilla
E NOVA 4
Butterscotch pudding cups, butterscotch
C NOVA 4
Vanilla instant pudding & pie filling
Our Family
E NOVA 4
Butterscotch instant pudding & pie filling, butterscotch
E NOVA 4
Vanilla instant pudding & pie filling, vanilla
E NOVA 4
Chocolate instant pudding & pie filling, chocolate
E NOVA 4
Chocolate pudding cups, chocolate
C NOVA 4
Chocolate fudge pudding cups, chocolate fudge
C NOVA 4
Chocolate instant pudding & pie filling
E NOVA 4