Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 445.0 kcal |
| Fat | 25.2 g |
| of which saturated | 14.9 g |
| Carbohydrates | 50.0 g |
| of which sugars | 27.6 g |
| Fiber | 1.2 g |
| Proteins | 4.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Fortified Wheat Flour (Wheat Flour, Calcium Carbonate, Iron, Niacin, Thiamin), British Double Cream (Cows' Milk), Sugar, Butter (Cows' Milk), Lemon Curd (7%) (Sugar, Pasteurised Free Range Whole Egg, Butter (Cows' Milk), Water, Concentrated Lemon Juice, Gelling Agent: Agar; Lemon Oil, Salt), Pasteurised Free Range Whole Egg, Lemon Juice, Glucose-Fructose Syrup, Palm Kernel Oil, Lime Juice, Belgian Milk Chocolate (Sugar, Cocoa Butter, Whole Cows' Milk Powder, Cocoa Mass, Emulsifier: Soya Lecithin; Flavouring), Belgian Dark Chocolate (Cocoa Mass, Sugar, Cocoa Butter, Emulsifier: Soya Lecithin; Flavouring), Glycerine, Gelling Agent: Pectins; Acidity Regulators: Citric Acid, Sodium Citrate; Palm Oil, Cocoa Mass, Rapeseed Oil, Dextrose.
Allergens
Additives
Related Products in Sweet Pies
Apple Pie
3 Fellers
Tartelettes choco x 2
E.Leclerc
Pumpkin Pie
3 Fellers
Razzy Apple Raspberry
Sara's Tipsy Pies
Tarte Normande
U
Olivia, Dutch Apple Pie
Wheatless In Seattle Llc
Tarte fraise
Pumpkin pie
Tarte aux pommes U, 8 portions
Super U
Cuore di crostata crema gianduia
Falcone
Tarte aux fraises
Bofrost
Tarte fraise
E.Leclerc