Barcode: 0898195001045
Lemon Tonic Water
by Fever-tree
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no gmos
non gmo project
Categories
Available in
united states, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 35.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 8.5 g |
| of which sugars | 7.5 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Carbonated spring water, cane sugar, lemon fruit from concentrate (7.8%) citric acid, natural lemon flavourings, ascorbic acid, quinine.
Additives
e330
Related Products in Beverages
Hi-c, fruit juice, poppin' lemonade, poppin' lemonade
E NOVA 4
Minute maid, fruit drink, peach
E NOVA 4
Premium juice blend
E NOVA 4
Lemonade, strawberry
E NOVA 4
Minute maid, lemonade
E NOVA 4
Light cherry limeade flavored 2% juice blend of lime, cherry, pear and apple juices from concentrate
B NOVA 4
Fruit punch
Minute Maid
E NOVA 4
Peach flavored fruit drink
E NOVA 4
Watermelon Punch
Minute Maid
E NOVA 4
Simply Lemonade
Simply Beverages
E NOVA 4
Strawberry Lemonade
Minute Maid
E NOVA 4
Beverages
E NOVA 4